سبد خرید شما (0)
امروز  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
جستجو  
             

تحقیقات کشور نیاز به جهش و پیشرفت دارد

 تحقیقات کشور نیاز به جهش و پیشرفت دارد

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد با تاکید بر اینکه امروز کشور ما به آموزش نیاز دارد، اظهار کرد: شاید ما در آموزش در مرحله کمیت به جای مناسبی رسیده باشیم ولی باید شاهد یک تحول در عرصه تحقیقات و فناوری باشیم.

به نقل از روزنامه صمت، در این مراسم که علی‌اکبر ولایتی دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی، اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد، علی یونسی دستیار ویژه رییس‌جمهور، حجت‌الاسلام اکرمی مشاور فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری، یاسر هاشمی و غلامرضا فروزش معاون اجرایی مرکز تحقیقات استراتژیک حضور داشتند هاشمی‌رفسنجانی به جایگاه پژوهش در کشور اشاره کرد و گفت: آنچه کشورها را در اوج قرار می‌دهد تحقیقات و پژوهش است. البته بدون آزمایش، پژوهش مقدور نیست چراکه با تحقیقات تحول و جهش به وجود خواهد آمد. ما از لحاظ تعداد دانشجو و استاد جایگاه مناسبی داریم اما تحقیقات‌مان نیاز به جهش و پیشرفت دارد. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه موشک‌های عراقی در زمان جنگ تحمیلی دل ما را خون کرده بود، تصریح کرد: عراق این موشک‌ها را به طور انبوه از روسیه (شوروی سابق) و چین می‌گرفت بنابراین ما دیدیم نیاز به تحقیقات موشکی داریم و در اواسط جنگ احساس کردیم که باید به کار موشک بپردازیم. البته کار جهاد پشتیبانی و سنگرسازی بود اما نخستین پژوهشکده‌ای که موشک با برد ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر به ما تحویل داد، متعلق به جهاد سازندگی بود. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: در حال حاضر وضعیتی داریم که دنیا روی صنعت موشکی ما حساب باز می‌کند و نمونه تحقیق در زمان احتیاج خود را نشان می‌دهد. از این‌رو در حال حاضر ما باید در همه فضاها به تحقیق و توسعه تحقیقات بپردازیم. 
رییس هیات امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه من بعد از جنگ دانشگاه آزاد را تاسیس کردم، ادامه داد: ما در دانشگاه آزاد از لحاظ کمی وسعت داریم و ۴۵۰ واحد در شهرهای بزرگ و کوچک برای آموزش وجود دارد و دیگر برای کارشناسی نیاز به کنکور نداریم و دانشجویان فقط باید صلاحیت کنکور را داشته باشند اما در رشته‌های ارشد و دکترا هنوز محدودیت داریم. البته ما حدود یک میلیون نفر در سال متقاضی داریم. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تاکید بر اینکه آزمایشگاه‌های کشور از نیازهای اساسی پژوهش محسوب می‌شوند، گفت: در حال حاضر ۷۵۰۰ آزمایشگاه و ۳۵۰۰ کارگاه در کشور وجود دارد که دانشجویان و استادان می‌توانند از این آزمایشگاه‌ها استفاده کنند. وی با اشاره به همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: پژوهشگاه مرکز تحقیقات به زودی آماده می‌شود و باید استادان و استعدادهای مناسب به اینجا بیایند تا بتوانیم با ظرفیت اینجا و ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی تحقیقات را به جای مناسبی برسانیم. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از آماده شدن اساسنامه تاسیس پژوهشگاه سراسری دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: این اساسنامه در هیات امنای دانشگاه است که در نوبت تصویب قرار دارد. لذا ما می‌خواهیم تحقیقات را سراسری کنیم و کشور باید وارد صحنه پژوهش وسیعی شود. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید حرکت جدیدی در کنار آموزش شکل بگیرد، وضعیت دانشگاه‌های دولتی را به لحاظ قدمت بهتر ارزیابی کرد و افزود: ارتباطات جهانی با مراکزی که فکر می‌کنیم برای ما مفید است، آغاز شده اما فعلا خیلی عملی نیست که آن را مطرح کنیم. وی با اشاره به لزوم پرسشگری و ایجاد این روحیه در جامعه یادآور شد: اگر پرسشگری در فرهنگ ما جدی گرفته شود، روی خیلی چیزها اثر می‌گذارد؛ فضای علم و تحقیق فضای سیاست نیست اما ممکن است سوال سیاسی هم بپرسند، این اشکالی ندارد و نباید فضای علمی را محدود کرد. باید ذهن پژوهشگر فعال باشد و جواب بگیرد. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های ما باید فضای پرسشگری داشته باشد اما جای چنین مرحله‌ای در دانشگاه‌های ما خالی است، تصریح کرد: مردم به خاطر نگرانی امنیتی سوالات خود را مطرح نمی‌کنند اما اگر بناست ما جامعه‌ای عالم و دانشمند به نام اسلام در دنیا معرفی کنیم، اکنون و به‌ویژه بعد از برجام وقت آن است. عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در حال حاضر ما باید در راه پیشرفت و صنعت و اکتشافات قدم برداریم، افزود: ما با کسانی که از نزدیک روی کهکشان‌ها مطالعه می‌کنند فاصله داریم و اسلام از ما خواسته که این فاصله‌ها را کم کنیم.

 


ارتقای پژوهش‌ها با همکاری کشورهای پیشرفته 
در این مراسم علی‌اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در سخنان کوتاهی اظهار کرد: در مرکز تحقیقات از حالت درون‌گرایی بیرون آمده‌ایم که مورد توجه سایر کشورها قرار گرفته است، البته ما با مرکز تحقیقات سایر کشورها نیز ارتباط داریم که این کار جدیدی است و حتی قبل از انقلاب هم سابقه نداشته که بین مراکز تحقیقات کشورها ارتباط ارگانیک باشد. 
بودجه ۱۱ میلیارد تومانی مرکز تحقیقات استراتژیک برای ارتقای توانمندی همچنین غلامرضا فروزش، معاون اجرایی و اطلاع‌رسانی مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان اینکه ما به لحاظ سیاست‌گذاری هیچ کمبودی در کشور نداریم، اظهار کرد: سیاست‌گذاری‌ها با هدف اول شدن ایران در منطقه طراحی شده است. فروزش ادامه داد: ما اگر رژیم غاصب صهیونیستی را حساب نکنیم از لحاظ پژوهشی و ارجاع به مقالات‌مان در منطقه اول هستیم. باید مسائل و شاخص‌های پژوهش را در منطقه زیرنظر داشته باشیم. از نظر کمیتی دانشگاه‌های ایران در دنیا اول هستند. 
معاون اجرایی مرکز تحقیقات با اشاره به اینکه تخصیص منابع یکی از مهم‌ترین شاخص‌های پیشرفت هر کشور است، تصریح کرد: حداکثر منبعی که برای پژوهش در حال حاضر وجود دارد ۰/۴۷درصد است که باید به ۴ درصد برسد اما اگر در بودجه سال ۹۵ به یک درصد هم برسد به اهداف‌مان نزدیک می‌شویم و این در سرنوشت ما تعیین‌کننده است. وی با اشاره به بودجه کمتر از ۱۱ میلیارد تومان مرکز تحقیقات خاطرنشان کرد: به تازگی با مرکز پژوهش‌های مجلس و مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری تفاهمنامه‌هایی به منظور هم‌افزایی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و عناوین مشترک امضا شده است. فروزش تاکید کرد: اگر سال آینده ۱/۲ میلیون بشکه در روز صادرات نفت داشته باشیم ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد کشور خواهد بود. این در حالی است که درآمد ما در تحقیق و توسعه پایین است در صورتی که اگر به تحقیق و توسعه اهمیت دهیم بعد از مدت کوتاهی ارزش افزوده بالایی برای کشور خواهد داشت. در ایران هزینه فساد را مسئولان سالم می‌پردازند در حالی که افراد حرام‌خوار مسبب این فسادها می‌شوند. او تاکید کرد: بودجه این سازمان به امنیت ملی کمک خواهد کرد و کمکی خواهد بود برای توجه به بنگاه‌های صنعتی کوچک که مسئولیت ما را سنگین‌تر خواهد کرد. در این مراسم هاشمی‌رفسنجانی از یادبود سامانه الکترونیکی نشریات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک رونمایی و از پژوهشگران برتر مرکز تحقیقات تقدیرکرد. 
نام
پست الکترونیکی   الزامی (منتشر نخواهد شد)
وب سایت   اختیاری

نظر شما
 
   

۱۳۹۴/۱۰/۰۸
۰ نظر
تعداد بازدید : ۵۳۹
 
 
 لطفا کمی صبر نمایید ...
 ایمیل شما با موفقیت ارسال شد !
 ایمیل وارد شده تکراری می باشد !
 لطفا یک ایمیل معتبر وارد نمایید !
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبسایت
  عالی
  خوب
  متوسط
  رو به بهبودی
   
دیکشنری آنلاین
انگلیسی به فارسی
لغت : 
آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 77 نفر
بازدیدهای دیروز : 252 نفر
کل بازدید ها : 89932 نفر
Back to Top
لطفاً چند لحظه منتظر بمانید ...