سبد خرید شما (0)
امروز  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
جستجو  
             

بار سنگین نیروی انسانی بر دوش صنعت فولاد

 بار سنگین نیروی انسانی بر دوش صنعت فولاد

کارشناسان چالش نیروی انسانی مازاد در واحدهای فولادی را بررسی می کنند

 

به گزارش ماین نیوز، صنعت فولاد ایران حالابا نیمی از ظرفیت تولید خود که چیزی نزدیک به 24 میلیون تن ارزیابی می شود مشغول به کار است. این شرایط در حالی بر واحدهای فولادسازی حکمفرما است که رشد یکباره تعداد نیروهای انسانی در این بخش از تولید که در دولت قبل شاهد آن بودیم حالاتبدیل به باری سنگین بر دوش تولیدکنندگان فولاد شده است.

سنگینی این بار زمانی بیشتر خودنمایی می کند که میزان تولید و تعداد نیروی انسانی در شرکتی مانند هیوندای استیل کره را با یکی از شرکت های تولیدکننده فولاد ایرانی مقایسه می کنیم. 

بر این اساس درحالی که به گفته کارشناسان ظرفیت تولید شرکتی مانند هیوندای استیل حدود 24 میلیون تن در سال است، کل تعداد نیروی کار در این شرکت کمتر از 2000 نفر است. حال اگر نگاهی به شرایط یکی از تولیدکنندگان فولاد در کشورمان بیندازیم، درمی یابیم که شرکتی نیمه دولتی که تولید آن در سال چیزی کمتر از 3 میلیون تن است، حدود 16 هزار و 500 نفر نیرو در اختیار دارد. این تعداد نیروی انسانی در حالی تنها در یک شرکت تولید فولاد انباشته شده است که از نگاه کارشناسان با تکنولوژی تولیدی که حالادر ایران وجود دارد، اصولاچیزی حدود 4 هزار نیرو برای تولیدی کمتر از 3 میلیون تن کافی است. 

اما داستان نیروی کار سربار در شرکت های فولادسازی چیست و چرا همواره بحث فراوانی بر سر این مشکل وجود دارد؟ بحث در رابطه با تعداد نیروی کار در واحدهای فولادی، به خصوص واحدهای نیمه دولتی در حالی وجود دارد که این روزها فولادسازان با مجموعه ای از مشکلات بر سر راه تولید روبه رو هستند، اما ضرورت توجه به مشکلی با عنوان نیروی کار سربار در حالی وجود دارد که این بخش ارتباط مستقیمی با بهره وری تولید و هزینه های فوری فولادسازان دارد. بر این اساس در حالی که همواره افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید به عنوان یکی از راهکارهای خروج فولادسازان از رکود و افزایش قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی مطرح می شود، بلافاصله این سوال مطرح می شود که با وجود تعداد بالای نیروی کار چگونه می توان چنین راهکاری را عملی کرد؟ 

رشد نجومی نیروی کار در واحدهای فولادسازی 
معاون بازاریابی و فروش شرکت ذوب آهن اصفهان در رابطه با داستان رشد یکباره نیروی کار در واحدهای فولادسازی به ظاهر خصوصی سازی شده می گوید: اتفاقی که در واحدهای فولادی نیمه دولتی رخ داد این بود که در دولت گذشته، قرارداد تعداد زیادی از افرادی که در طرح های توسعه یا در ارتباط با پیمانکاران مشغول به کار بودند لغو شد و آنها وارد کارخانه های تولید فولاد شدند، این اتفاقی بود که در پی آن تعداد زیادی نیروی غیرمتخصص وارد واحدهای فولادسازی شدند. نعمت الله محسنی در ادامه می گوید: برای مثال فقط در یکی از واحدهای فولادسازی که تعداد نیروی کار آن حدود 6 هزار و 800 نفر بود، به یکباره بیش از 9 هزار نفر نیروی کار تازه اضافه شد که با در نظر گرفتن تولید حدود 2 میلیون و 300 هزار تنی این شرکت می توان به غیراصولی بودن تعداد نیروی کار در این شرکت ها پی برد. این اتفاق در حالی میزان تولید فولاد توسط هر یک نیروی کار در ایران را به چیزی حدود 140 کیلوگرم رسانده است که در کشوری مانند ژاپن به ازای هر نفر نیروی کار در یک واحد فولادسازی، هزار تن فولاد تولید می شود. 

اما تبعات چنین رخدادی در واحدهای فولادسازی کشور چیست؟ 
محسنی در پاسخ به این سوال می گوید: نخستین اتفاقی که در پی این اقدام رخ داد این بود که نیروهایی وارد واحدهای فولادسازی شدند که از نظر سلامت جسمی، توانایی علمی و تجربه برای کار در چنین واحدهایی مناسب نیستند، این اتفاق در حالی رخ داده است که صنعت برای رشد و پیشرفت به نیروی کارشناس نیاز دارد. به عقیده محسنی یکی از تبعات ناگوار استخدام بیش از اندازه نیروی انسانی که آثار آن حداقل تا 15 سال دیگر باقی خواهد ماند این است که «باوجود نیروی کار زیادی که حالادر واحدهای فولادسازی وجود دارد، شرکت های فولادسازی توان استخدام نیروی کار متخصص و به روز را نخواهند داشت». 

رضایت کوتاه مدت استخدام های اجباری 
اما رئیس هیات عامل ایمیدرو در رابطه با مشکل نیروی انسانی سربار در واحدهای فولادسازی می گوید: نکته ای که وجود دارد اینکه باید زمان و شرایط را در نظر بگیریم، ما به هرحال باید قبول کنیم یکی از هزینه هایی که بر قیمت تمام شده و بهره وری اثر می گذارد نیروی انسانی است. مهدی کرباسیان با اشاره به این نکته می گوید: با این وجود ما شاهد بودیم که دولت قبل برای حل مشکل بیکاری از راهکار استخدام های اجباری استفاده کرد، اتفاقی که در این جریان رخ داد این بود که در کوتاه مدت رضایتی در میان مردم ایجاد شد اما به مرور واحدهای تولیدی زیان ده شدند و قیمت های تمام شده بالارفت.»

از نظر کرباسیان «به هرحال در رابطه با نیروهای انسانی کاری از دست این واحدهای تولیدی ساخته نیست و باید منتظر ماند تا با یاری خدا اقتصاد کشور از رکود خارج شود و با رونق تولید کارهای بیشتری ایجاد شود یا با توسعه طرح های فولادسازان این کارمندان یا کارگرهای اضافی به واحدهای جدید منتقل شوند.» کرباسیان در حالی به انتقال نیروهای انسانی به واحدهای دیگر در شرایط رونق اقتصادی امیدوار است که یک کارشناس صنعت فولاد عقیده دارد این جابه جایی به راحتی ممکن نخواهد بود، زیرا بسیاری از افرادی که حالادر واحدی در اصفهان یا خوزستان مشغول به کار هستند شاید حاضر به انتقال به طرحی در کویر مرکزی ایران نباشند. 

چالش های تولید فولاد با هزینه پایین
همان طور که اشاره شد تعداد بالای نیروی کار در واحدهای فولادسازی یکی از مشکلاتی است که فولادسازان را با پرداخت هزینه های فوری بسیاری مواجه کرده و از سویی قیمت تمام شده را برای آنها افزایش داده است. اگرچه راهکارهای فراوانی برای مقابله با این مشکل از سوی کارشناسان پیشنهاد می شود، اما چیزی که ضروری به نظر می رسد اجماع هرچه سریع تر بر سر یکی از این راهکارها است تا به این واسطه هزینه تولید فولاد در کشور کاهش یابد و بهر ه وری با افزایش همراه شود.

رضا زائرحیدری، کارشناس حوزه فولاد در این رابطه می گوید: نسبت تولید به تعداد نیروی کار در ایران غیراقتصادی است، بر این اساس در نتیجه ورود تعداد زیادی نیروی کار غیرمتخصص به صنعت فولاد حالابا کمبود نیروی متخصص و نیروهایی که سرمایه انسانی سازمان به شمار می روند مواجهیم، این اتفاق باعث پایین آمدن بهره وری تولید در واحدهای بزرگ تولید فولاد شده است که عمدتا غیردولتی هستند.

با این تفاسیر به نظر می رسد کمبود نیروی انسانی متخصص و تعداد بالای نیروی انسانی دو معضلی هستند که می توانند فولادسازان ایران را از رسیدن به اهدافی مانند تولید ارزان و با بهره وری بالادور نگاه دارند. این دو مشکل اساسی در حالی برای صنعت فولاد وجود دارد که فولادسازان دنیا سرانه تولید فولاد به ازای هر نیروی کار را بسیار افزایش داده اند و به این واسطه به قدرت تولید ارزان و در پی آن رقابت در بازارهای جهانی دست یافته اند.

با نگاهی به تحولات تولید و فروش در دنیا می توان به سادگی دریافت که اقدامی مانند اجبار کارخانه های تولیدکننده برای استخدام از سوی دولت، تا چه میزان از توان این کارخانه ها برای رقابت های جهانی کاسته است. حال اگرچه راهکارهایی مانند بازنشستگی زود هنگام، انتقال نیروهای انسانی به طرح های توسعه و مواردی از این دست مطرح می شود، اما نگاهی به شرایط بازنشستگان فعلی صنعت فولاد و همچنین طرح های توسعه نشان می دهد که نمی توان به این راهکارها تکیه چندانی کرد. 

تمام اینها در حالی است که به گفته زائرحیدری حالادر دنیا به دو علت تلاش می شود تا تولید فولاد با تکیه بر نیروی کار کم اما متخصص انجام شود: نخست اینکه تولید فولاد کاری است که با خطرات فراوانی همراه است و به همین دلیل تلاش می شود افراد کمتری در خطوط تولید حضور داشته باشند زیرا اگر اتفاقی متوجه این افراد شود هم سلامت یک فرد در خطر افتاده و هم باری اقتصادی بر دوش واحد فولادی قرار می گیرد. کاهش هزینه های تولید دومین دلیلی است که تولیدکنندگان فولاد در دنیا را به سمت تولید با نیروی کار اندک اما متخصص سوق داده است. به این ترتیب آن طور که کارشناسان عقیده دارند در حال حاضر تنها واحدهایی قادر به ادامه حیات هستند که از قیمت تمام شده پایین تر و قابل رقابت برخوردارند، امتیازی که می توان گفت واحدهای فولادی ایران به سختی از آن بهره مند هستند. 

به عقیده کارشناسان، نیروی انسانی بیش از آنکه ترازهای حسابداری نشان می دهد بر واحدهای تولیدی هزینه تحمیل می کنند. حال این شرایط درحالی برای فولادسازان بزرگ نیمه دولتی وجود دارد که تعدیل نیرو، کاهش دستمزدها، بازنشستگی زودهنگام و مواردی از این دست اتفاقاتی دور از ذهن هستند. با تمام این تفاسیر باید دید معضل نیروی سربار انسانی در واحدهای تولید فولاد که در کنار نبود تکنولوژی روز تولید، به یکی از چالش های فولادسازان برای افزایش بهره وری تولید تبدیل شده است، با در نظر گرفتن راهکاری منطقی حل خواهد شد یا فولادسازان به حرکت کند و سنگین خود در مسیر تولید با تعداد زیاد نیروی کار ادامه خواهند داد؟نام
پست الکترونیکی   الزامی (منتشر نخواهد شد)
وب سایت   اختیاری

نظر شما
 
   

۱۳۹۴/۱۰/۰۸
۰ نظر
تعداد بازدید : ۵۳۲
 
 
 لطفا کمی صبر نمایید ...
 ایمیل شما با موفقیت ارسال شد !
 ایمیل وارد شده تکراری می باشد !
 لطفا یک ایمیل معتبر وارد نمایید !
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبسایت
  عالی
  خوب
  متوسط
  رو به بهبودی
   
دیکشنری آنلاین
انگلیسی به فارسی
لغت : 
آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 77 نفر
بازدیدهای دیروز : 252 نفر
کل بازدید ها : 89932 نفر
Back to Top
لطفاً چند لحظه منتظر بمانید ...